کرونا

کرونا 

کرونا چیست؟

کرونا یا همان ویروس covid 19 ویروس نوظهوری است که به تازگی شیوع پبدا کرده و باعث استرس وترس بسیاری از هموطنان عزیزمان شده است.کرونا ویروس جدیدی است که برای اولین بار در شهر وهان چین شناسایی شد.نسخه یا همان ورژن قدیمی تر ویروس کرونا  ویروس سارس بود که هم در ایران وهم در کشور چین تا حدودی همه گیرشد.

ویروس چیست؟

بدن انسان ها و حیوانات یا حتی گیاهان از سلول ساخته شده است.در مرکز سلول چیزی به نام هسته وجود دارد ودر داخل هسته مولوکول های بزرگی به اسم DNA که عامل انتقال مسائل وراثتی هستند استقرار دارند.ساختار ویروس اینگونه است که ساختار سلولی ندارند و فقط شامل عامل وراثتی یا همان RAN و یک پوشش میباشند.به همین دلیل است که به تنهایی نه قادرند تنفس کنند و نه تولید مثل ونه تغذیه و در حقیقت هیچ عامل حیاتی ندارند.اما با ورد به بدن انسان یا حیوان کنترل سلول را به دست خود میگیرد وسلول را وادار به تکثیر ویروس میکند و تا جایی این عمل را پیش میبرد که سلول مورد حمله بمیرد وویروس هایی که از طریق سلول تکثیر شدند در بدن پخش شوند.

ویروس کرونا یا COVID 19

تفاوت عمده همه ویروس ها در مولکول RAN و همجنین در ترکیب پوشش خارجی آن میباشد. ویروس نوظهور کرونا در حقیقت از پوششی از جنس پروتئین برخورداراست که RAN آن را از کلیه عوامل محیطی محافظت میکند.این ویروس ممکن از طریق دهان یا بینی وارد دستگاه تنفسی شود و ریه شود در آنجا شروع به تکثیر کند و موجب تخریب شدید سلول های ریه گردد.در خارج از سلول اگر ویروس ساختار خود را به طور کامل حفظ کرده باشد میتواند  بیماری زا باشد وباعث انتقال به فرد دیگری شود ولی اگر ساختار ویروس آسیب ببیند دیگر بیماری زا وباعث انتقال نمیتواند باشد.

ویروس کرونا ویروسی سنگین وبزرگ میباشد به خاطر همین قادر نخواهد بود در هوامعلق بماند واین ویروس در بیرون از بدن انسان تایم طولانی نمیتواند زنده باشد وعامل بیماری زا گردد.و این مدت زمان زنده بودن بستگی به عواملی از جمله نوعی محیط میباشد.اگر محیط شرایط مناسب داشته باشد این ویروس قادر خواهد بود حدودا 8 روز خارج از بدن انسان یا حیوان زنده بماند.

دانلود محصولات

چگونه بدن انسان در مقابل ویروس مبارزه می کند؟

بدن انسان ها به طور طبیعی و خدادای دارای گلبول های سفید میباشد که این گلبول ها قادر خواهند بودند  با عوامل بیماری زا مبارزه کنند.دو دسته یا دوگروه از گلبول های سفید مبارزه میکنند یکی ماکروفاژ ها هستند کهذرات ناشناس داخل خون وبدن انسان را میخورند واز بین میبرند ودسته دیگر سلول های بی (B) هستند که آنتی بادی یا همان پادتن را در بدن انسان تولید میکنند.

پادتن ها در واقع جز موادی هستند که میتواندد به پوشش ویروس ها بچسبند و آن ها را از کار بیندازند وباعث نابودی ان ها شوند.بنابراین بدن یک انسان به طور خدادای وطبیعی در برابر حمله وتهاجم ویروس ها دارای ساختار دفاعی قوی میباشد.حال اگر ویروسی وارد بدن نسان شود وبدن بتواند آن را شناسایی کند وپادتی برای آن بسازد به راحتی آن ویروس از بین میرود و بدن در برابر ان ویروس مقاوم میگردد.

واکسن چیست؟

برای اینکه بدن انسان بتواند در مبارزه با ویروس ها به بدن کمک کندقسمت هایی از ویروس منهدم شده را که قابلیت بیمارزایی ندارند وارد بدن میکنیم که به آن واکسن گفته میشود.گلبول سفید بدن ان ها را شناسایی کرده و برای ان ها پادتن تولید میکند واگر در این حین ویروس اصلی وارد بدن انسان شود چون بدن پادتن  مخصوص آن ویروس را از قبل تولید کرده به سرعت زیاد آن ویروس نابود شده و به این طریق واکسن از بدن محافظت میکند.

بدین صورت بدن انسان به طور طبیعی در مقابل اکثر ویروس ها مقاومت میکند.ویروس کرونا نیز از جمله این ویروس ها است که بدن ما به راحتی میتواند در مقابل آن مقاومت کند .اما اگر شخصی دارای بیماری های تنفسی وریوی یا بیماری های دستگاه دفاعی بدنی باشد به دلیل ناتوانی بدن و عدم آمادگی بدن در برابر ویروس ها، این ویروس قادر خواهد بود که تخریب کردن لول های ریه را به صورت بسیار شدیدی انجام دهد ومنجر به مرگ شود.در واقع این ویروس قدرت کشندگی بالایی ندارد ولی به دلیل سرعت وقدرت سرایت بالا میتواند افراد بسیار زیادی را مبتلا نماید.

شیوه سرایت ویروس کرونا چگونه است؟

تمایز ویژه این ویروس کرونا با ویروس های دیگر این است که با سرعت بسیار زیادی سرایت میکند.این ویروس از طریق ترشحات دستگاه تنفسی از جمله خلط به دیگران سرایت کند.در ابتدا که ویروس وارد دستگاه تنفسی انسان میشود سیستم دفاعیبدن عمل عطسه و سرفه را برای بیرون کردن این ویروس انجام میدهد و بدین صورت باعث پخش شدن ویروس در محیط میگردد.همانطور که گفتیم این ویروس سنگین است ودر هوا معلق نمیماند و روی سطوح مینشیند.حال اگر فرد مسن یا کودکی به یکی از سطوحی که این ویروس قرار دارد دست بزند وبدون آن که دست خود را بشوید غذا بخورد و دست خود را به سمت صورت خود ببرد این ویروس از طریق دهان یا بینی وارد بدن انسان میشود فعالیت تخربی خود را آغاز میکند.

افرادی که این ویروس وارد بدنشان شده از دو تا چهارده روزهیچ علامتی از بیماری را در خود احساس نمیکنند که در واقع به این دوران وران نهفتگی میگویند.و به این دلیل است که افرادی که مشکوک به این بیماری هستند حدود دو هفته در قرنطینه نگه میدارند.

علائم شایع کرونا چیست؟

این ویروس علائمی شایع دارد از جمله:تب و سردرد و لرز و سرفه و درد عضلانی وگلودرد واحساس خستگی و آبریزش بینی و گرفتگی بینی وعطسه و تنگی نفس وکاهش اشتها و دلدرد و تهوع واسهال میباشد. که این علائم ممکن است در هر فردی بسته به قدرت وتوان بدنی فرد کم یا زیاد باشد.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

1-همه افراد موظف هستند نکات بهداشتی را رعایت کنند از جمله شستن مکرر دست ها با آب وصابون تا به این وسیله اگر ویروس بر روی پوست آن ها قرار دارد از بین رود

2-افراد بیمار وغیر بیمار همه از ماسک استفاده کنند چون فرد بیمار اگر ماسک بزند مانع از انتشار بیماری میگردد وفرد سالم نیز اگر ماسک بزند راه نفوذ ویروس به بدن خود را بسته است وبه این وسیله از خود در مقابل بیماری محافظت میکند.

3-افراد موظف هستند فاصله اجتماعی خود که حدود یک و نیم تا دومتر میباشد را رعایت کنند

4-سطوح مختلف همانند دکمه های آسانسور و دستگیره ها و ….به طور مداوم ضدعفونی گردد.

5-از شرکت کردن در اجتماعات از جمله مراسم عروسی با عزا به شدت خودداری نماییند.

6-از دست دادن و روبوسی کردن به شدت خودداری شود چون باعث انتشار این ویروس میگردد.

تا به امروز فعلا واکسنی برای این ویروس کشف نشده است ولی امیدواریم در آینده ای نه چندان دور علم پزشکی بتواند واکسن این ویروس کرونا را بسازد تا افراد بتوانند همانند قبل به زندگی خود در جامعه ادامه دهند به امید آن روز بزرگ.

پیشگیری کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست